Jaka karma dla kota jest najlepsza?

Jednym z pierwszych pytań, pojawiających się w głowie, gdy przygarniamy do domu kota, są te dotyczące karmy. Jaką karmę dla kota wybrać? Która karma dla kota jest lepsza – mokra czy sucha? Czy karma może mieć wpływ na zdrowie kota? Są to rzeczy, które należy wiedzieć, jeśli posiada się kota lub dopiero zamierza go mieć.

Karma dla kota – jaką wybrać?

Karmy mogą być suche, półwilgotne lub mokre. Dużo słyszy się o tym, że sucha karma jest najgorszym wyborem. Jest to prawda, ponieważ koty większość potrzebnej dla swojego organizmu wody czerpią z pokarmu. Suche karmy zawierają przeciętnie od 3-10% wody, półwilgotne od 14-60%, a mokre od 70-85%. Potrzeby żywieniowe kotów różnią się w zależności od ich wieku, stanu zdrowia oraz kondycji fizycznej, lecz zawsze lepiej jest wybrać karmę mokrą, lub chociaż półwilgotną. Zaletą mokrej karmy jest także często mniejszy stopień przetworzenia połączony z lepszym składem w stosunku do karmy suchej.

Skład karm dla kota – na co zwracać uwagę?

Koty to mięsożercy, więc składnikiem, którego powinno być najwięcej w karmie jest mięso. Mięsem, które koty przyswajają najlepiej jest drób oraz jagnięcina. Trzeba uważać na karmy, które posiadają w składzie mięso niewiadomego pochodzenia. Na etykiecie powinno być jasno napisane, z jakiego mięsa zrobiona jest karma. Nie mogą to być żadne uzupełniające produkty pochodzenia zwierzęcego, które oznaczają zazwyczaj resztki, skórę i inne odpady.

Różne dodatki nie są niczym złym, o ile wzbogacają wartość odżywczą karmy. Koty muszą mieć dostarczoną odpowiednią ilość tauryny, witaminy A, białek pochodzenia zwierzęcego i aminokwasów, ale nie węglowodanów – Dla kotów powinny one stanowić znikomą objętość całego posiłku. Sucha karma zazwyczaj zawiera zdecydowanie za dużo węglowodanów, co jest kolejnym powodem, by jej nie wybierać. Skład karmy może zawierać do 5% warzyw, mięso ryb, oleje z ryb, jaja, tłuszcze i minerały. Dostarczając zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników budulcowych, energetycznych oraz witamin, zapewniasz mu możliwość prawidłowego rozwoju i dbasz o jego zdrowie.

Karma dla kota – jak może wpłynąć na zdrowie?

W przypadku karmienia kota głównie suchą karmą ( link do sklepu ) należy pamiętać o tym, aby kot miał stały dostęp do wody. Należy też kontrolować, jak często ją pije. Wiele kotów niechętnie pije wodę, więc jeśli w ich karma zawiera mało wilgoci, łatwo o odwodnienie, które u kota jest bardzo groźne – może doprowadzić do choroby nerek, a nawet śmierci. Co prawda, zakupywanie wyłącznie mokrej karmy to nieco większy wydatek, ale jeśli chcemy utrzymać naszego zwierzaka przy zdrowiu, z całą pewnością jest to opłacalne. Suchą i mokrą karmę można też łączyć lub podawać na zmianę, co jest lepszym rozwiązaniem, niż pozostanie przy jedynie suchej karmie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij